„Všetko zlé je na niečo dobre“, alebo v tomto prípade „Všetko dobré je na niečo zlé“ ?

Autor: Nikola Hudáková | 12.4.2016 o 19:21 | Karma článku: 3,08 | Prečítané:  568x

Za posledné tri roky, odkedy študujem v Trnave som na Spiši pomerne málo, stále sa zaujímam o môj rodný kraj. Nedalo mi  nereagovať a takisto nepodporiť niečo s čím vnútorne nesúhlasím.


Pred necelým mesiacom  som postrehla správu o tom, že v Spišskej Novej Vsi pri rieke Hornád vyrúbu okolo 60 stromov pre výstavbu nového cyklistického chodníka.  Povedala som si, že sa konečne v našom meste začalo niečo realizovať. Konkrétne o cyklistickom chodníku snívam už od nepamäti, ale ak to má byť na úkor životného prostredia, tak to nie! 

Dúfam, že sa nedožijem toho, že mi cyklotrasa pôjde cez ulicu, kde bývam. Aj to je možné, keďže má viesť aj cez moju dedinu.  No v  našej krajine sa môže stať všetko, tak budem radšej optimistickejšia. Naspäť k veci. Táto informácia ma trochu zarazila, a takisto aj ostatných priateľov, ktorí k  situácii nepristupovali ľahostajne, práve naopak.

 Ľudia nezaháľali a aktívne sa podieľali na tejto situácii. Čo najrýchlejšie sa internetom začala šíriť petícia, ktorá neobišla ani mňa. Bola namierená proti plánovanej ohavnosti v našom meste a to  proti vyrúbaniu stromov.   Práve prostredníctvom priateľov na facebooku a ich zdieľaniu sa ocitla v mojich rukách. Podpísalo ju vyše 1500 ľudí.

V našej krajine čoraz častejšie dochádza k vyrubovaniu stromov. Verejnosť a média by sa mali touto problematikou zaoberať viac. Podľa mňa je to  práve príroda, ktorá robí našu krajinu krásnou a my by sme sa mali o ňu čo najlepšie starať a nie si ju nechať zdevastovať, zničiť, rozkradnúť...  Doplňte si čo len chcete. Žiaľ, napriek snahe obyvateľov a  petície sa nepodarilo ovplyvniť a zabrániť vyrúbaniu stromov. Všetko zlé je na niečo dobré a v tomto prípade sa  ukázala solidarita ľudí, ktorým záleží na tom, čo sa deje v ich meste.

Nie som si istá, či si niekto z nás uvedomuje kvantitu zlikvidovaných stromov a samotný krutý záver, ku ktorému to všetko smeruje. Aj keby išlo o 3 stromy, ktoré sú zdravé a nikomu neprekážajú až na pár ľudí, aj vtedy by bol dôvod za ne bojovať a pokúsiť sa nájsť inú alternatívu na ich záchranu. V našom prípade išlo o  33 ročné zdravé stromy, ktoré boli súčasťou mesta a životov iných ľudí bývajúcich v ich okolí. Tie stromy mali určitý význam, najmä pre ľudí, ktorí žijú v panelákoch na sídliskách a nemajú záhradu. Možno práve v tomto „lesíku“ sa cítili ako na záhradke a vy ste im aj to vzali! Tvorilo ho kúsok zelene, ktorého v Spišskej Novej Vsi nie  je až tak veľa.

Mnohí obyvatelia sa vyjadrili na internetovej stránke odkazprestarostu, ktorí vyzývali a snažili sa nájsť aj iné alternatívy, ktoré by dokázali presvedčiť zodpovedných ľudí za tento projekt. O  projekte sa už hovorilo v roku 2012. Realizovať ho začali až teraz, keď sa dostavili potrebné financie na jeho uskutočnenie. Mali obyvatelia mesta ohľadom výrubu stromov dostatočné informácie? Alebo to bolo tabu až kým si ľudia nevšimli stromy označené oranžovou farbou? A až na ich podnet sa o tom začalo debatovať. Alebo to bolo verejným tajomstvom, o ktorom obyvatelia nemali ani len zdania?

Predsa len sa to týka aj ich a mali b byť  súčasťou rozhodnutí, ktoré sa v ich regióne robia. Všetci chceme byť obklopení prírodou, kde si na chvíľu zájdeme či už so svojimi psíkmi, alebo ratolesťami. Vedenie mesta sľúbilo, že za každý vyrúbaný strom zasadia ďalšie dva. Či sa všetko dodrží, čo na začiatku sľúbili, to ukáže čas. Nie vždy  sa tak aj stane. Nechajme sa prekvapiť, ako to dopadne v prípade nášho mesta. Ostáva nám čakať kým sa sľuby stanú skutočnosťou. Ako sa mocní rozhodli, tak bude. Pýtam sa, má v tomto štáte verejná mienka, nejakú váhu?   

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ľudí “na konci sveta“ župan v Prešove nezaujíma, trápia ich cesty a nezamestnanosť

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?